Czy chłopcy zaczynają mówić później?

Pewnie wielu Rodziców słyszało nie raz: Przestań histeryzować, to chłopiec, chłopcy zaczynają mówić później/ Nie martw się, pójdzie do przedszkola to się rozgada/ Przestań szukać u dziecka chorób, nie mówi, bo nie chce/ Jego tata zaczął mówić jak miał 4 lata, to rodzinne.

Takie komentarze często usypiają czujność rodziców. Trzeba pamiętać, że brak rozwoju mowy u dziecka nie jest normą. Przyczyna może być środowiskowa jak np. nadużywanie przez dziecko wysokich technologii w pierwszych latach życia. Czasem jednak przyczyna może być poważniejsza, trudniejsza do zdiagnozowania i wymagająca szeregu badań i konsultacji specjalistycznych. Należy pamiętać, że nie ma osobnych norm rozwojowych dla chłopców i dziewczynek. U obu płci MNIEJ WIĘCEJ w tym samym czasie powinny pojawić się pierwsze słowa, pierwsze łączenie słów w zdania proste a później bardziej złożone konstrukcje zdaniowe.

Oczywiście, nie jest tak, że jeśli dziecko przysłowiowo „zdmuchnie pierwszą świeczkę” i nie pojawią się u niego pierwsze słowa, to od razu musimy wpadać w panikę. Nie. Normy rozwojowe mają pewne widełki, zatem pierwsze słowo w jednym przypadku zaobserwujemy wcześniej, w innym przypadku być może kilka miesięcy po pierwszych urodzinach. Powinno się to jednak zadziać we wspomnianych granicach normy.

Badania wskazują, że statystycznie dziewczynki mogą mówić wcześniej i więcej niż chłopcy, jednak różnice te są niewielkie, pamiętajmy, że normy dla obu płci są takie same. Jeśli mówimy o tym, że chłopcy zaczynają mówić trochę później, to mamy na myśli opóźnienie mieszczące się w granicach normy. Należy wspomnieć, że mózgi obu płci mają odmienną budowę, być może stąd wywodzą się niewielkie różnice w nabywaniu mowy. Dużą rolę odgrywa również okres życia płodowego dziecka oraz to w jakim środowisku jest później wychowywane. To, czy ma wystarczającą ilość bodźców sprzyjających rozwojowi mowy. Pamiętajmy, że rozwój mowy nie dzieje się ”nagle”, jest to proces, który zachodzi w pierwszych latach życia dziecka. Ilość i jakość słów zależą od wielu czynników, płeć nie jest tu jednak znaczącym wyznacznikiem.

Jeśli zatem cokolwiek Was niepokoi w rozwoju Waszego dziecka, nie czekajcie, udajcie się do specjalisty. Ten, po przeprowadzeniu wywiadu i obserwacji, rozwieje Wasze wątpliwości i w razie potrzeby zaproponuje kolejne kroki.

Nie przegap nowych artykułów!

Nie spamuję e-mailami. Dostaniesz tylko powiadomienie, jeżeli dodam nowy artykuł (średnio raz w miesiącu).
* - pola wymagane

Dodaj komentarz