Książeczki warte uwagi – część 1

Czytanie książek rozwija wyobraźnię, kreatywność dziecka, poszerza zasób słownictwa czynnego i biernego, pozytywnie wpływa na budowanie więzi z rodzicem, który czyta. Pamiętajmy jednak, że książka powinna być dobrana do wieku dziecka, aby treści w niej zawarte nie były za trudne. Warto również przy wyborze zwrócić uwagę na to, czym interesuje się nasza pociecha. Może będą to dinozaury albo kosmos, wtedy łatwiej będzie nam dokonać wyboru. Książki są ponadczasowe i nie ulegają wpływom mody, tak jak to się często dzieje z zabawkami elektronicznymi.

Jeśli zastanawiacie się jakie książeczki kupić swoim pociechom, zerknijcie na moją listę. Przetestowałam i mogę polecić te pozycje.

1. A dlaczego -Anna-Clara Tidholm

Ta książeczka sprawdzi się dla troszkę starszych dzieci, które są na etapie zadawania pytań. Na każdej stronie znajdziemy ciekawe ilustracje oraz pytania, na które wspólnie z dzieckiem szukamy odpowiedzi. Przekręcając stronę, znajdziemy odpowiedź jaką proponuje autorka. To pozycja, która pobudza do myślenia, rozwija kreatywność i wyobraźnię. Polecam również pozostałe książki tej autorki.

2. Pucio – Marta Galewska-Kustra

Seria książeczek Pucio jest na pewno znana wszystkim. Nie mogła się zatem nie znaleźć na mojej liście. Te książeczki mają różne odsłony, począwszy od tych przeznaczonych dla najmłodszych jak Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych, po te trudniejsze w treści jak Pucio umie opowiadać. Świetnie sprawdzą się jako element wspierający rozwój mowy dziecka.

3. Księga dźwięków– Soledad Bravi

Ta książka również przeznaczona jest raczej dla najmłodszych. Zawiera ilustracje różnych zwierząt, przedmiotów i propozycje dźwięków jakie mogą wydawać. Świetnie sprawdzi się do nauki naśladowania, poszerzania zasobu słownika. Ważne jest, aby opiekun aktywnie uczestniczył w zabawie, swoim zaangażowaniem, mimiką zachęcał dziecko do naśladowania. Strony książeczek są grube, przetrwają dużo wspólnych chwil czytania. 🙂

Literatura dziecięca - Pakiet: Nie płacz, króliczku / Do kąpieli, króliczku / Śpij, króliczku
4. Seria książeczek o króliczku -Jorg Muhle

Ta seria książeczek jest stworzona w taki sposób, by dziecko mogło aktywnie uczestniczyć w czynnościach króliczka. Pogłaszcz króliczka po uchu, zgaś króliczkowi światło. Dzięki takim komunikatom dziecko czuje się ważne, bo jest opiekunem króliczka, pomaga mu przecież w kąpieli lub podczas przygotowań do snu. Nie tylko zatem wspomagamy rozwój mowy czynnej (nadawanie) i biernej (rozumienie), ale dajemy dziecku poczucie sprawstwa.

5. A królik słuchał –Doerrfeld Cori

To książka o tym jak słuchać, jak być dla dziecka wsparciem. Krótka historia chłopca, który stara się radzić sobie ze swoimi emocjami, historia o tym, jak towarzyszyć dziecku podczas trudnych chwil.

6. Jesteś ważny, Pinku! –Młodnicka-Korna Urszula

Książka, która sprawdzi się dla dzieci mających trudność z akceptacją siebie, nieśmiałych, mało pewnych siebie. Opowiada o stworku, który boi się swoich słabych stron, nie akceptuje siebie. Książka w prosty sposób mówi o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i wartościowy, mimo różnych wad.

7. Bardzo głodna gąsienica – Eric Carle

Głodna gąsienica zjada kolejne rzeczy i przeobraża się w motyla. Dzieci poznają dni tygodnia, będą liczyć owoce, które zjadła gąsienica, a to wszystko w ciekawej formie. Do czytania można również wykorzystać prawdziwe owoce i wspólnie z gąsienicą próbować ich smaków. Świetna zabawa gwarantowana!

Nie przegap nowych artykułów!

Nie spamuję e-mailami. Dostaniesz tylko powiadomienie, jeżeli dodam nowy artykuł (średnio raz w miesiącu).
* - pola wymagane

Dodaj komentarz